Kwestie gwarancji, jakości obsługi i profesjonalizmu

o typu wykopów, po montaż czy transport poszczególnych elementów. W tym ostatnim przypadku zadania nie mogłyby być wykonywane, gdyby nie maszyny budowlane, które umożliwiają transport zarówno poziomy jak i pionowy. Trudno więc sob

Kwestie gwarancji, jakości obsługi i profesjonalizmu

Trudno więc wyobrazić sobie plac budowy bez takiego sprzętu jak podnośniki czy wyciągi

Plac budowy to obszar, na którym wykonuje się rozmaite prace budowlane począwszy od różnego typu wykopów, po montaż czy transport poszczególnych elementów. W tym ostatnim przypadku zadania nie mogłyby być wykonywane, gdyby nie maszyny budowlane, które umożliwiają transport zarówno poziomy jak i pionowy. Trudno więc sobie wyobrazić plac budowy bez takiego sprzętu jak różnego rodzaju podnośniki czy wyciągi. Oczywiście transport mechaniczny, to nie jedyny rodzaj transportu z jakim mamy do czynienia na placu budowy, ponieważ wciąż nieodzowny jest także transport ręczny. Jednak bez odpowiedniego oprzyrządowania i maszyn, zwłaszcza te najcięższe prace budowlane na pewno przebiegałyby znacznie wolniej.


Zastosowanie sprężarek

Sprężarki stosowane są wszędzie tam gdzie potrzebne jest powietrze lub inne gazy pod ciśnieniem.

Bardzo często można spotkać te urządzenia w samochodach. Najprostszym przykładem są turbosprężarki pracujące z silnikiem samochodowym. Działają one na zasadzie wykorzystania spalin silnika do napędzania turbiny gazowej połączonej ze sprężarką. Ta sprężarka z kolei dostarcza powietrze do dolotu silnika. Takie rozwiązanie znacznie poprawia efektywność silnika.

Oprócz tego sprężarki stosowane są w samochodach ciężarowych do napędzania pneumatycznych układów hamulcowych. Służą tam do utrzymywania wysokiego ciśnienia umożliwiającego funkcjonowanie hamulców.

Kolejnym miejscem związanym z motoryzacją gdzie wykorzystywane są sprężarki są warsztaty samochodowe. W nich wykorzystywane są kompresory połączone ze zbiornikiem sprężonego powietrza. Przy pracach mechanicznych są wykorzystywane do napędzania narzędzi pneumatycznych - np. kluczy udarowych. Również stosowane są do przedmuchiwania i czyszczenia. Natomiast w warsztacie lakierniczym sprężarki stosowane są do malowania natryskowego.


pojazd kołowy przystosowany do ciągnięcia pojazdów

Ciągnik kołowy

Ciągnik kołowy (potocznie: Ciągnik uniwersalny1) ? pojazd kołowy przystosowany do ciągnięcia pojazdów bądź urządzeń nieposiadających własnego napędu.
Współczesny ciągnik kołowy, czyli traktor John Deere

Ciągniki kołowe dzielą się na jedno- i dwuosiowe. Najbardziej rozpowszechnionym klasycznym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest ciągnik dwuosiowy z napędzaną tylną osią, oznaczony symbolem 4K2. Symbol ten tłumaczy się: 4K ? ciągnik 4-kołowy, 2 ? napędzane dwa koła.

Stosowane są też ciągniki 4-kołowe z napędem na wszystkie koła. W takim przypadku rozróżnia się dwie grupy:

4K2a ? ciągnik z uzupełniającym przednim napędem (koła przednie są mniejsze od kół tylnych)
4K4 ? ciągnik z dwoma napędami (gdy wszystkie koła mają jednakowe wymiary).

Firmy zagraniczne używają odpowiednio oznaczeń 2WD (ang. 2-wheel drive) i 4WD.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85gnik_ko%C5%82owy