Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

waniach geodezyjnych.Miernictwo i geodezja wyższaNie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami n

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych W trakcie budowy na pewno trzeba będzie mieć kogoś od tyczenia dla przykładu. . Bez geodety nic nie mogłoby zostać wybudowane. Wpis na temat geodetów, mapkach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Miernictwo i geodezja wyższa

Nie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami nie większymi niż promień 15 km koła. To właśnie Ci geodeci, których widuje się z trójnogami oraz Ci, którzy przeprowadzają tyczenia działek i budynków.

Jest też geodezja wyższa zajmująca się obszarem powyżej 750 km kwadratowych oraz uwzględniają kulistość ziemi oraz jej nieregularne kształty. Generalnie tacy geodeci współpracują przy tworzeniu map województw, państw i kontynentów oraz obliczają ich powierzchnię oraz tworzą mapy wysokościowe danych terenów.


Pracować jako geodeta

Geodeta (mierniczy) to specjalista od pomiarów i sporządzania wszelkiego rodzaju mapek. Najpopularniejsza wykonywaną przez geodetę mapką jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcia. Geodeci pracują głównie w wyspecjalizowanych firmach budowlanych oraz w biurach geodezyjnych zajmujących się pomiarami i tyczeniem różnych nieruchomości.

Geodeci, nawet Ci bez uprawnień zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a pracy dla nich nie zabraknie nigdy. Więc z pewnością jest to dość dobra ścieżka kariery zawodowej.


Rozgraniczanie nieruchomości z Wikipedii

Rozgraniczanie nieruchomości (również jako rozgraniczenie nieruchomości, rozgraniczenie gruntów, właśc. postępowanie rozgraniczeniowe) ? postępowanie przed organami państwowymi mające na celu ustalenie granic nieruchomości, gdy stały się sporne i nie można stwierdzić stanu prawnego.

Szczegółowe zasady rozgraniczania zawarte są w art. 152 i 153 Kodeksu cywilnego, art. 29-39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14 kwietnia 1999 roku w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Rozgraniczenie polega na ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości (z natury rzeczy może chodzić tylko o nieruchomości gruntowe), czyli na ustaleniu, jak daleko sięga prawo własności przysługujące właścicielowi danej nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozgraniczanie_nieruchomości