O energii słonecznej - czy to się opłaca?

iu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słoneczny

O energii słonecznej - czy to się opłaca?

Fotowoltaika, zastosowanie - za Wikipedią:

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Miejsca instalacji paneli słonecznych w dużych miastach

W skład nowoczesnej urbanistyki wchodzą różnego rodzaju budynki, zarówno mieszkalne, jak i użytkowe. W miastach znajdują się również różne parkingi i powierzchnie zielone. Dlatego wygląd nowoczesnych miast jest bardzo zróżnicowany. Z jednej strony w miastach można podziwiać nowoczesne budynki i tzw. drzewa fotowoltaiczne, a z drugiej strony chodzić po zoo i przyglądać się zabytkom zieleni. Dlatego w różnych miejscach miast znajdują zastosowanie zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne. Mogą być one zamieszczane na budynkach mieszkalnych i szkolnych, a także na galeriach handlowych i muzeach. Dzięki temu nowoczesne miasto może być miastem ekologicznym i oszczędnym.


Nowoczesne sposoby na wytwarzanie ciepła

Zaletą nowoczesnego budownictwa jest fakt, że zastosowanie w nim nowoczesnych rozwiązań budowlanych pozwala na ekologiczne wytwarzanie prądu elektrycznego oraz ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym doświetlaniu i ocieplaniu budynku, a dodatkowo zaoszczędzić nieco miejsca w budynku na instalacji w nim dodatkowych urządzeń docieplających. W takich budynkach montowane są ogniwa fotowoltaiczne oraz panele słoneczne i kolektory słoneczne umieszczane na powierzchni dachu. Panele słoneczne służą do wytwarzania prądu elektrycznego, natomiast kolektory słoneczne przeznaczone są do wytwarzania ciepła. Dzięki ich zastosowaniu właściciele dużych budynków nie muszą martwić się o to, że zaczną się one wyziębiać w okresie większych mrozów.