Sauny poza Polską
sauny drewniane
Sauna to nie jest polski wynalazek. Rozważając temat sauny zagranicą warto wziąć pod uwagę właściwie dwa regiony świata.
Pierwszy z nich to Skandynawia. Norwegia, Szwecja, czy Dania to prawdziwe destynacje gdzie sauny są ogromnie popularne.
Część krajów, jak na przykład ma to szczęście, że ma naturalne źródła geotermalne i tam każdy korzysta z sauny. W Skandynawii królują jednak sauny suche, zresztą jest nawet nazwa sauna fińska. Nie jest to nazwa bez powodu.
Drugim regionem w Europie jest Rosja i generalnie wschód, gdzie tak zwana ?ruska bania? jest ogromnie popularna. To nic innego, jak sauna mokra, działająca w zupełnie inny sposób.
Co zabrać ze sobą wybierając się do sauny?
Idąc do sauny pierwszy raz warto pamiętać o wielu zasadach.
Po pierwsze przygotowanie musi wiązać się choćby z zakupem odpowiedniego ręcznika i akcesoriów. Nie należy zapominać o klapkach i odpowiednim ręczniku, który będzie w stanie zakryć nasze ciało.
Oczywiście w saunie można przebywać nago, ale w przestrzeniach publicznych, korytarzu przyjęło się zakrywać organizm.
Mały ręcznik niestety nie będzie mógł tego zrobić.
Jeśli sauna nie dysponuje wodą dla swoich klientów, koniecznie pamiętajmy o wzięciu swojego napoju! To ogromnie istotne, gdyż podczas przebywania w takich wysokich temperaturach organizm po prostu się odwadnia i trzeba go regularnie nawadniać.
Oprócz powyższych wspomnianych rzeczy oczywiście trzeba zabrać na saunę klapki.
Prawidłowe korzystanie z sauny
Sauna to nie tylko rozrywka, ciekawy sposób spędzenia czasu samemu, czy też z jakimiś znajomymi. Według wielu specjalistów i według wielu badań, sauny są świetnym sposobem poprawienia stanu zdrowia organizmu.
Żeby jednak tak się stało trzeba stosować się do kilku zasad. Pierwszą z nich jest wychłodzenie organizmu przed wejściem do sauny, krótki odpoczynek i dopiero wtedy wejście do sauny.
Drugi warunek, to po powrocie z sauny do przebieralni czy korytarza, należy ponownie wychłodzić organizm uważając jednak żeby nie zrobić tego w przesadnej ilości. Najlepiej zaczynać od stóp, generalnie kończyn, a okolice klatki piersiowej chłodzić lodem lub zimną wodą dopiero później. Po każdym takim cyklu trzeba koniecznie odpocząć i uzupełnić płyny.
.