Prace wykończeniowe wokół domu

jego wizytówkę. Poza tym spełnia ona bardzo dobrze różnego rodzaju cele użytkowe. Przede wszystkim można po niej chodzić nawet w okresie bardzo złej pogody, a poza tym przejeżdżać po niej różnymi pojazdami o odpowiedniej masie.

Prace wykończeniowe wokół domu kostka brukowa Rybnik

Wykładanie kostki brukowej na osiedlu mieszkalnym

Osiedlowa kostka brukowa bardzo często jest ozdobna. Dzięki temu może ona stanowić dodatkowy element dekoracyjny każdego osiedla i jego wizytówkę. Poza tym spełnia ona bardzo dobrze różnego rodzaju cele użytkowe. Przede wszystkim można po niej chodzić nawet w okresie bardzo złej pogody, a poza tym przejeżdżać po niej różnymi pojazdami o odpowiedniej masie.

Oczywiście nie powinny być one zbyt ciężkie, jednak odpowiednio wyłożona kostka brukowa jest bardzo solidna i stabilna, a dzięki temu można po niej od czasu do czasu przejeżdżać zwykłym samochodem osobowym. Fachowym wyłożeniem kostki brukowej na pewno zajmie się wynajęta wcześniej ekipa budowlana lub budowlano-remontowa, pracownicy takiej ekipy pomogą także dokonać wyboru najlepszej kostki brukowej.


O procesie produkcji kostki brukowej

Obecnie brukowe kostki betonowe produkowane są metodą wibroprasowania, czyli zagęszczenia betonu przez jednoczesne wibrowanie i prasowanie (nacisk). Do produkcji używa się mieszanek betonowych o małej zawartości wody, czasem z dodatkiem kruszyw w postaci kolorowych grysów lub pigmentów barwiących kostkę w całym przekroju lub (jako dwuwarstwowe) w wierzchniej warstwie. Materiał cechuje duża wytrzymałość i trwałość (materiał po zagęszczeniu cechuje mała nasiąkliwość, z którą wiąże się znaczna mrozoodporność).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruk


Wykwity na kostce

Niejednokrotnie zdarza się, zwłaszcza współcześnie, że nowa kostka brukowa posiada tzw. wykwity. Nie jest to wada produkcyjna, a zjawisko naturalne, które jednak rzutuje na wygląd estetyczny kostki. Na rynku są dostępne preparaty pomagające niwelować przebarwienia, jednakże na całkowite ich wyeliminowanie potrzeba około trzech lat. Znikają one na skutek reakcji powolnego przechodzenia węglanu wapnia w łatwo rozpuszczalny wodorowęglan wapnia pod wpływem działania miękkiej wody deszczowej i dwutlenku węgla. Wykwity tracą się także w wyniku ścierania się użytkowanej powierzchni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruk