STyl, meble z drewna i ekologia

którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. D

STyl, meble z drewna i ekologia

Twardość zależy od gatunku drzewa z

Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Utrzymanie mebli dębowych w dobrym stanie

Meble dębowe powinny być utrzymywane w dobrym stanie, aby mogły na długo służyć osobom dokonującym ich zakupu. Dlatego należy co jakiś czas przeprowadzać ich konserwację. Dzięki temu będzie można zachowywać na dłużej wszystkie właściwości posiadane przez meble dębowe. Powinny być one także w odpowiedni sposób czyszczone i pielęgnowane. Czyszczenie mebli dębowych może być wykonywane przy użyciu środków powszechnie dostępnych w sprzedaży oraz przy użyciu bardziej specjalistycznych środków dostępnych w fachowych sklepach meblowych. Podobnie jest w przypadku zaplanowanej pielęgnacji mebli dębowych. Najprostsza pielęgnacja tego rodzaju mebli może być dokonywana przy użyciu podstawowych środków dostępnych w każdych sklepach.


W zależności od osiąganej minimalnej wartości

Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)