Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór

ch butów wizytowych. Jednak ich dobry wygląd zależy od dobrej pielęgnacji. Zaniedbana skóra szybko traci swój piękny wygląd i czasami może być on już nie do odzyskania. Zadrapania i uszkodzenia powierzchni skóry są najtrudniejs

Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór

Dbanie o skórzane meble

Skórzane meble czy też ubrania są ponadczasowe, świetnie wyglądają w praktycznie każdym pomieszczeniu, a każdy szanujący się biznesmen ma parę skórzanych butów wizytowych. Jednak ich dobry wygląd zależy od dobrej pielęgnacji. Zaniedbana skóra szybko traci swój piękny wygląd i czasami może być on już nie do odzyskania.

Zadrapania i uszkodzenia powierzchni skóry są najtrudniejsze do usunięcia i mogą wymagać dużego nakładu pracy i pieniędzy. Dlatego warto dbać o skórzane rzeczy tak, aby uchronić je od tego typu uszkodzeń. W ten sposób nasze meble lub ubrania będą mogły przetrwać na prawdę długi czas, przy tym świetnie wyglądając.


Skóra hamburska - definicja z Wikipedii

Skóra hamburska - tylna część surowej skóry końskiej, różniąca się od przedniej grubością i sposobem garbowania (obie te części garbuje się oddzielnie).

Z uwagi na znaczną grubość i wytrzymałość skóry hamburskie używane są do produkcji podeszw i wierzchów obuwia (skóry końskie nie przepuszczają powietrza, a zatem charakteryzują się dużą nieprzemakalnością). Skóra hamburska wyprawiana jest garbnikami roślinnymi. Pierwotnie sposób jej garbowania wypracowano w Hamburgu, stąd nazwa i skóry, i całego procesu, zwanego hamburskim.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_hamburska


Przechowywanie skóry

Zmiany temperatury i wilgotności miejsca przechowywania wpływają na jakość skóry. W przypadku zmniejszenia wilgotności skóra zmniejsza swą powierzchnię (kurczy się), gdy wilgotność się zwiększa skóra staje się bardziej elastyczna, rozciągliwa. Jednoczesna duża wilgotność i wysoka temperatura powoduje pleśnienie skóry. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych szybciej się utlenia i starzeje, podobnie skóra na którą oddziałuje dwutlenek siarki (np. z dymu paleniska).

Najbardziej odpowiednim miejscem przechowywania wyrobów skórzanych są regały drewniane w miejscu zaciemnionym o temperaturze ok. 5-15 °C i wilgotności względnej powietrza 50-70%. Skóry futerkowe najodpowiedniej są przechowywane w chłodnych miejscach, zabezpieczonych przed pasożytami (molami).

Wyroby skórzane wymagają odpowiedniego konserwowania (czyszczenia, suszenia, pastowania lub szczotkowania, prania).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)